TURKISH FORUM UK - A Foundation Promoting Turkish British and Turkish - EU Relations
TURKISH FORUM UK - A Foundation Promoting Turkish British and Turkish - EU Relations
 
 
Events
 

Membership
Find out more about becoming a member of Turkish Forum UK

 

Support Us

 
 
Azra Akin - Turkish Fest 2013 - Turkish Forum UK - Turkey Welcomes You
 
 
 
If you want hear from us...
*Name:
*Surname:
*E-Mail Address:
 
 
   

Andrew Mango Yunus Emre'de anıldı

Andrew Mango
Yunus Emre'de anıldı

Geçtiğimiz temmuz ayında hayatını kaybeden Türkiye ve Atatürk ile ilgili çalışmalarıyla tanınan yazar Dr. Andrew Mango, Londra’da anıldı.

Andrew MAngo Yunus Emrede anildi
 
 

MİHRİŞAH SAFA - STAR KIBRIS - 14/11/2014

Üyesi olduğu Anglo Turkish Society ( Türk İngiliz Dostluk Derneği) ve Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin ortaklaşa düzenlediği anma gecesine, Mango’nun kızı Daphne, oğlu Ben Mango, Türkiye Büyükelçiliği 2. Katibi Salih Köşker ile O’nu yakından tanıyan dostları, çalışma arkadaşları, yazarlar, akademisyenler ve Anglo- Turkish üyeleri katıldı. 
Moderatörlüğünü, gazeteci-yazar David Barchard’ın yaptığı anma töreninde ayrıca Britanya’nın eski Türkiye büyükelçileri Sir Timothy Daunt ile aynı zamanda Anglo Turkish Society’nin de başkanı olan Sir Kieran Prendergast da hazır bulundu. 
Londra Yunus Emre Enstitüsünün Başkanı Mehmet Şen, danışmanı Mevlut Ceylan’ın ev sahipliği yaptığı geceye, Dr. Andrew Mango’nun BBC Türkçe bölümü başkanlığı döneminden çalışma arkadaşları Dr. Bengisu Rona, Gamon McLellan, Nevsal Hughes ile Oxford Üniversitesi Türkçe bölümü başkanı Clia Kerslake, SOAS’dan George Dedes, Dr. David Shankland, TURKISH Forum UK Başkanı Zeren Safa, Prof. Clement Dodd ile çok sayıda kişi katıldı. 

“TÜRK SİYASAL SİSTEMİNİN GELİŞME İSTİKAMETİ HAKKINDA İSABETLİ ANALİZLER YAPIYORDU” 
İstanbul’da doğan ve yaşamını Türkiye ve Atatürk üzerine yaptığı çalışmalarla geçiren, gerçek Türk ve Türkiye dostu Andrew Mango’yu anma gecesinde, eski çalışma arkadaşları, Onunla ilgili anılarını izleyenlerle paylaştılar. Konuşmacılardan, eski Büyükelçi Sir Kieran Prendergast, Mango’nun Türkiye’nin tarihsel ve bugünkü sosyal dinamiklerine çok vakıf olduğunu ve Türk siyasal sisteminin gelişme istikameti hakkında isabetli analizler yaptığını aktardı. 
Mango ile BBC Türkçe Bölümü ve SOAS’da çalışan akademisyen Bengisu Rona da, Mango’nun kendisine Türk Dili ve Edebiyatı alanında çok yardımcı olduğunu; bir yönetici olarak iş hayatında birlikte çalıştığı insanlara çok saygılı davrandığını ve kişilere hatalarını bile zarif bir şekilde hatırlattığını ifade etti. 

“TÜRKİYE VE ATATÜRK ÜZERİNE YAZDIĞI KİTAPLAR TÜRKİYE’DE İLGİYLE TAKİP EDİLİYORDU” 
Diğer bir konuşmacı olan Gamon McLellan ise Mango ile ilgili İstanbul’da geçen bir anısını anlatarak Mango’nun Türkiye ve Atatürk üzerine yazdığı kitapların Türkiye’de de ilgiyle takip edildiğine şahit olduğunu belirtti. Konuşmacılar, Mango’nun Türkçe’ye hakimiyeti konusuna dikkati çekerken, evine gelen Türk ve İngiliz dostlarına gösterdiği misafirperverliğe, dostluğa, hayatının son anlarına kadar Türkiye’de olup bitenlerle yakından ilgilendiğine de değindiler.

“ECEVİT VE DEMİREL’LE SIK SIK GÖRÜŞÜRDÜ” 
Mango’nun, Türkiye’de siyasilerle yakın dostluklar kurduğunu, özellikle eski başbakan Bülent Ecevit ve eski başbakan ve cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile sık sık görüştüğünü kaydeden dostları, her zaman eleştirilerinde tarafsız davranmaya dikkat ettiğini ifade ettiler.Programda, geceye katılan konuklar da söz alarak, Mango ile ilgili düşünce ve anılarını anlattılar. Program sonunda, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Başkanı Mehmet Şen, Mango’nun çocukları Daphe ve Ben Mango’ya çiçek verdi. 

ANDREW MANGO KİMDİR? 
Andrew James Alexander Mango 14 Haziran 1926 tarihinde İstanbul’da doğdu. Londra’da School of Oriental and African Studies (SOAS)’de Farsça ve Arapça eğitimi aldı. Büyük İskender olayının İslamiyet içinde yer alan biçimleri üzerine yaptığı araştırmayla doktorasını verdi. 1947’de öğrenciyken katıldığı BBC’de on dört yıl boyunca Türkçe Yayınlar bölümünün yöneticiliğinde bulundu. Burada Güney Avrupa ve Fransızca Yayınlar Müdürüyken 1986’da emekliye ayrıldı. Türkiye’yle ilgili çok sayıda araştırmanın yanı sıra 1999 yılında Atatürk: The Biography of the Founder of Modern Turkey adıyla bir Atatürk biyografisi kaleme aldı. 6 Temmuz 2014 tarihinde, 88 yaşında vefat etti. 

Eserleri:
From the Sultan to Atatürk – Turkey, (2009) 
Turkey and the War on Terrorism, (2005) 
The Turks Today, (2004) 
Atatürk: The Biography of the Founder of Modern Turkey, (1999) 
Turkey: The Challenge of a New Role, (1994) 
Discovering Turkey, 1971 
Turkey, 1968 

 
 
   

Turkey Tulip Logo

 

Forth Coming Event

Last Thursday Of Every Month
Social Networking

View All »

 
 

Education Initiative

 
 

Turkish Forum UK Celebrated 10th Anniversary

 
 

Turkish Forum UK Celebrated 10th Anniversary Booklet

 
 

Turkish Forum UK - Andrew Mango Ynus Emre'de anildi

 
 
--
Designed By: DW